Важливi питання  
16.02.2018 №4 

Допомога одиноким матерям 2018

Законодавством України передбачені пільги та різні гарантії для одиноких матерів. Перш за все, гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім’ї, її доходів та віку дітей встановлено Законом України "Про державну допомогу сім’ям з дітьми".

Відповідно до ст. 18-1 цього Закону, право на фінансову підтримку від держави у 2018 році мають:

- одинокі матері (які не перебувають в шлюбі), що мають дітей до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у вищих навчальних закладах I-IV рівнів акредитації та професійно-технічних навчальних закладах, - до закінчення ними навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення 23 років);

- одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження (усиновлення), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) здійснено за вказівкою матері (батька, усиновителя) дитини;

- мати (батько) дітей у разі смерті другого з батьків, якщо вони не отримують пенсію по втраті годувальника або іншу державну соціальну допомогу).

У разі якщо одинока мати (одинокий усиновитель), у разі смерті одного з батьків, шлюб між якими було розірвано до дня смерті, уклали шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, за умови якщо ці діти не були усиновлені новим чоловіком (дружиною).

Звертаємо особливу увагу на такий нюанс: жінка, яка має дітей від чоловіка, з яким вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з яким вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, не буде мати права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям.

У разі перебування дитини на повному державному утриманні (в інтернаті), одинока мати втрачає право на отримання грошей. При цьому, якщо дитина під час літніх канікул перебуває вдома, мати-одиначка може розраховувати на грошові виплати за повні місяці перебування дитини вдома. Підставою для цього є довідка з навчального закладу.

Соціальна допомога матері-одиночки призначається за наявності витягу з РАГСу із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України або при наявності свідоцтва про народження, виданого компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька.

Щоб оформити таку соціальну допомогу, матері потрібно також звернутися до органів соцзахисту. Крім мінімального пакету документів, знадобиться довідка з ЖЕКу про всіх зареєстрованих у квартирі людей (форма 16), а також довідки про доходи всіх членів сім'ї.

Перелік необхідних документів для призначення допомоги:

- заява про призначення допомоги;

- копія свідоцтва про народження дитини;

- довідка про доходи на кожного члена сім’ї;

- копія рішення про усиновлення (для усиновлювачів);

- довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини;

- копія свідоцтва про смерть батька та довідка про неотримання на дітей пенсії по втраті годувальника та соціальної пенсії (для вдівців);

- декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням допомоги (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім’ї за 6 місяців);

- виписка з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька малюка відповідно до абзацу 1 частини 1 статті 135 Сімейного кодексу;

- документ про народження дитини, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (для дітей, народжених за межами України).

Наголошуємо, що з 30.11.2016 року довідка про склад сім’ї не потрібна!

Строк виплати грошової допомоги для одиноких батьків складає шість календарних місяців, тому кожні півроку допомогу треба переоформлювати.

Виплата допомоги на дітей самотнім матерям (батькам) припиняється у разі:

- позбавлення отримувача допомоги батьківських прав;

- позбавлення волі отримувача допомоги за вироком суду;

- скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним;

- реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку;

- надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом;

- смерті дитини;

- смерті одержувача допомоги.

Розмір допомоги на дитину одинокій матері дорівнює різниці між 100% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Прожитковий мінімум на дитину:

Категорія дітей  01.01.2018  01.07.2018  01.12.2018 
Діти віком до 6-ти років  1492 грн.  1559 грн.  1626 грн. 
Діти віком від 6 до 18 років  1860 грн.  1944 грн.  2027 грн. 
Діти віком від 18 років до 23 років  1762 грн.  1841 грн.  1921 грн. 

Тобто, допомога надається у випадку, якщо є різниця між середньомісячним доходом сім'ї та прожитковим мінімумом для дитини.

________________________________________________

СХОЖІ НОВИНИ ЗА ПОПЕРЕДНІЙ ПЕРІОД:

15 лютого 2018 року (Проблема сирітства та деякі питання опікунства)

12 лютого 2018 року (Удосконалені житлові права дітей)

15 січня 2018 року (Планується звільнити багатодітні сім'ї від податку на нерухомість)

07 грудня 2017 року (Опублікований Закон щодо посилення гарантій безпеки дітей)