Важливi питання  
07.12.2016 

Відповідальність податкового агента у випадку самостійного виправлення помилки при нарахуванні та перерахуванні прибуткового податку до бюджету, яка їм виявлена.

На випадки порушення правил нарахування, утримання та сплати (перерахування) податків у джерела виплати, відповідальність визначена статтею 127 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ).

Хоча пунктом 127.1 статті 127 ПКУ одночасно із цим встановлено, що передбачені зазначеною статтею штрафи не застосовуються, коли ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб самостійно виявляється податковим агентом при проведенні перерахунку цього податку, передбаченого п. 169.4 ст. 169 ПКУ, та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з нормами ПКУ.

Підпунктом 169.4.3 пункту 169.4 статті 169 ПКУ визначено, що роботодавець та/або податковий агент має право здійснювати перерахунок сум нарахованих доходів, утриманого податку за будь-який період та у будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має платник податку право на застосування податкової соціальної пільги.

У відповідності до підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статі 129 ПКУ пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов’язання, нарахованого, зокрема платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Згадаємо, поняття терміну "Пеня". Це - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов’язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (п.п. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Пеня, за підпунктом 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПКУ, нараховується із розрахунку 120 % річних облікової ставки НБУ (Національного банку України), діючої на день заниження (п. 129.4 ст. 129 ПКУ).

На підставі вищезазначеного, маємо висновок, що в разі самостійного виправлення помилки, що призвело до збільшення податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб, до податкового агента застосовується відповідальність відповідно до статті 129 ПКУ, тобто нараховується пеня.

Одночасно із цим, в разі самостійного виправлення помилки, що призвело до зменшення податкового зобов’язання - відповідальність не застосовується.